PCA Historical Center

Archives & Manuscript Repository for the Continuing Presbyterian Church

Succession of Moderators
in the
Presbyterian Church in America

Williamson 1st General Assembly (1973)
Met in Birmingham, Alabama
4 - 7 December 1973
Moderator: Hon. W. Jack Williamson
2nd General Assembly (1974)
Met in Macon, Georgia
17-20 September 1974
Moderator: Rev. Erskine L. Jackson [1908-2002]
Hendrick 3rd General Assembly (1975)
Met in Jackson, Mississippi
9 - 12 September 1975
Moderator: Judge Leon F. Hendrick
McIlwaine 4th General Assembly (1976)
Met in Greenville, South Carolina
13 - 17 September 1976
Moderator: Rev. William A. McIlwaine
Clark 5th General Assembly (1977)
Met in Smyrna, Georgia
12 - 16 September 1977
Moderator: Hon. John T. Clark
6th General Assembly (1978)
Met in Grand Rapids, Michigan
19 - 23 June 1978
Moderator: Rev. G. Aiken Taylor
Joseph 7th General Assembly (1979)
Met in Charlotte, North Carolina
18 - 22 June 1979
Moderator: Hon. William F. Joseph, Jr.
Settle 8th General Assembly (1980)
Met in Savannah, Georgia
16 - 20 June 1980
Moderator: Rev. Paul G. Settle
Ryskamp 9th General Assembly (1981)
Met in Fort Lauderdale, Florida
15 - 19 June 1981
Moderator: Hon. Kenneth L. Ryskamp
HarrisRL 10th General Assembly (1982)
Met in Grand Rapids, Michigan
14 - 18 June 1982
Moderator: Rev. R. Laird Harris
Austin 11st General Assembly (1983)
Met in Norfolk, Virginia
13 - 17 June 1983
Moderator: Hon. L.B. Austin, III
Baird 12th General Assembly (1984)
Met in Baton Rouge, Louisiana
18 - 22 June 1984
Moderator: Rev. James M. Baird, Jr.
Chewning 13th General Assembly (1985)
Met in St. Louis, Missouri
17 - 21 June 1985
Moderator: Hon. Richard C. Chewning
Barker 14th General Assembly (1986)
Met in Philadelphia, Pennsylvania
23 - 27 June 1986
Moderator: Rev. Frank M. Barker, Jr.
Sovereign 15th General Assembly (1987)
Met in Grand Rapids, Michigan
15 - 19 June 1987
Moderator: Hon. Gerald Sovereign
Kennedy 16th General Assembly (1988)
Met in Knoxville, Tennessee
6 - 10 June 1988
Moderator: Rev. D. James Kennedy
White 17th General Assembly (1989)
Met in La Mirada, California
15 - 20 June 1989
Moderator: Hon. John B. White, Jr.
18th General Assembly (1990)
Met in Atlanta, Georgia
11 - 15 June 1990
Moderator: Rev. Cortez A. Cooper, Jr.
  19th General Assembly (1991)
Met in Birmingham, Alabama
17 - 20 June 1991
Moderator: Hon. Mark Belz
20th General Assembly (1992)
Met in Roanoke, Virginia
15 - 18 June 1992
Moderator: Rev. W. Wilson Benton, Jr.
  21st General Assembly (1993)
Met in Columbia, SC
7 - 11 June 1993
Moderator: Hon. G. Richard Hostetter
Barker 22nd General Assembly (1994)
Met in Atlanta, Georgia
6 - 10 June 1994
Moderator: Rev. William S. Barker, II
Brock 23rd General Assembly (1995)
Met in Dallas, TX
19 - 23 June 1995
Moderator: Hon. Frank A. Brock
  24th General Assembly (1996)
Met in Fort Lauderdale, FL
18 - 21 June 1996
Moderator: Rev. Charles A. McGowan
  25th General Assembly (1997)
Met in Colorado Springs, CO
10 - 13 June 1997
Moderator: Hon. Samuel J. Duncan
Smartt
26th General Assembly (1998) - 25th Anniversary of the PCA
 
Met in St. Louis, Missouri
30 June - 3 July 1998
Moderator: Rev. Kennedy Smartt Honorary Moderator: Rev. Donald B. Patterson
  27th General Assembly (1999)
Met in Louisville, KY
June 15 - 17, 1999
Moderator: Hon. Thomas F. Leopard
28th General Assembly (2000)
Met in Tampa, FL
June 20 - 23, 2000
Moderator: Rev. Morton H. Smith
  29th General Assembly (2001)
Met in Dallas, TX
June 19 - 22, 2001
Moderator: Hon. Steve Fox
30th General Assembly (2002)
Met in Birmingham, Alabama
18 - 21 June, 2002
Moderator: Rev. Joseph F. (Skip) Ryan
31st General Assembly (2003)
Met in Charlotte, North Carolina
10 - 13 June, 2003
Moderator: Hon. Joel Belz
32nd General Assembly (2004)
Met in Pittsburgh, Pennsylvania
15 - 18 June 2004
Moderator: Rev. Ligon Duncan
Davis 33rd General Assembly (2005)
Met in Chattanooga, Tennessee
14 - 17 June 2005
Moderator: Hon. Howard Q. Davis
Aquila 34th General Assembly (2006)
Met in Atlanta, Georgia
20-23 June 2006
Moderator: Rev. Dominic A. Aquila
Nusbaum 35th General Assembly (2007)
Met in Memphis, Tennessee
12-14 June 2007
Moderator: Hon. E. J. Nusbaum
36th General Assembly (2008)
Met in Dallas, Texas
10-12 June 2008
Moderator: Rev. Paul D. Kooistra
37th General Assembly (2009)
Met in Orlando, Florida
16-18 June 2009
Moderator: Hon. Bradford L. ("Brad") Bradley
38th General Assembly (2010)
Met in Nashville, Tennessee
29 June - 2 July 2010
Moderator: Rev. Harry Lloyd Reeder, III
39th General Assembly (2011)
Met in Virginia Beach, VA
6-10 June 2011
Moderator: Hon. Daniel A. Carrell
  40th General Assembly (2012)
Will meet in Louisville, KY
18-22 June 2012
 

Succession of Stated Clerks
in the

Presbyterian Church in America

Term
Name
Years of Service
1973 - 1988
Rev. Morton H. Smith
16
1988 - 1998
Rev. Paul R. Gilchrist
11
1998 - [ongoing]
Rev. L. Roy Taylor
[current]